11 grudnia to dla naszej szkoły ważna data. W tym dniu wspominamy patrona szkoły - generała Stanisława Maczka. Z okazji 27. rocznicy śmierci przy pomniku dowódcy odbyły się dziś uroczystości miejskie w towarzystwie rodzin żołnierzy i samych kombatantów. Reprezentacja naszej szkoły z pocztem sztandarowym również brała udział w obchodach.

Otrzymaliśmy list od syna żołnierza gen. Stanisława Maczka Pana Janusza Włodzimierza Zdrojewskiego.

Oto jego treść:

"Szanowni Państwo
Nazywam się Janusz Włodzimierz Zdrojewski
Jestem synem sierż. Stanisława Zdrojewskiego, który w 1 Polskiej Dywizji Pancernej walczył pod dowództwem Gen. Stanisława Maczka. W dniu 29.10.1944 roku w walkach pod Bredą został ciężko ranny; przewieziony do Brytyjskiego Szpitala Wojskowego w Lier koło Antwerpii, po 12 dniach zmarł i został pochowany na miejscowym cywilnym cmentarzu. Po wojnie, w 1946 roku – przyjaciel Ojca z wojska – pan Roman Wiezel, zgłosił się do mojej Mamy i przekazał te wiadomości o wojennych Jego losach. Odwiedzenie grobu Ojca w tych czasach z wiadomych powodów nie było możliwe. Na początku 1960 roku dwaj moi przyjaciele, udając się do swoich rodzin na Zachodzie, na moją prośbę odwiedzili cmentarz w Lier, bez rezultatu. Grobu nie znaleźli. Przypadek zrządził, że 15 sierpnia 2014 roku bratanek mojej żony: Sławomir Anczarski serfując w Internecie, znalazł Polski Wojskowy Cmentarz w Lommel i w wykazie pochowanych tam żołnierzy było nazwisko Zdrojewski. To był grób mojego Ojca, którego szukałem przez 70 lat. Od tego czasu odwiedziłem Lommel 7 razy i mam nadzieję powtarzać ten synowski obowiązek w kolejnych latach jeśli zdrowie pozwoli, bo mam 90 lat.
W sobotnich uroczystościach uczestniczyłem jak przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzin 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Wykonywałem zdjęcia, którymi z wielką przyjemnością i radością pragnę podzielić się z Młodzieżą i Dyrekcją Szkoły Nr 59 w Gdańsku, która dumnie nosi Imię Gen. Stanisława Maczka.

Z wyrazami szacunku – mjr mgr Janusz Włodzimierz Zdrojewski"
Bardzo dziękujemy!