Mikołajki można świętować na różne sposoby. Czterowosobowa reprezentacja uczniów klasy 8a mogła się dziś poczuć jak prawdziwi studenci - na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego wzięli udział w spotkaniu "Mikołajki z Temidą", gdzie mogli posłuchać sędziego Pawła Juszczyszyna i sędziego Rafała Rudnickiego. Na spotkaniu sędziowie mówili o:
trójpodziale władzy,
przymiotach sądu (szczególnie o bezstronności i niezawisłości),
praworządności.
Następnie odbyła się inscenizacja rozprawy sądowej: rozbój na św. Mikołaju. Podczas inscenizacji uczniowie mogli dowiedzieć się, jak po kolororze żabotu na todze odróżnić od siebie sędziego, prokuratora i obrońcę. A czy wiedzieliście, ja ważne jest właściwe zwracanie się do sędziego i że w trakcie składania przyrzeczenia przez świadka wszyscy uczestnicy na sali muszą powstać?
Spotkanie zakończyło się quzem wiedzy o Prawach Ucznia, który poszedł całkiem nieźle naszym młodym reprezentantom.
Organizatorami wydarzenia byli:
➡️Kreatywna Pedagogika,
➡️Gdańskie Lekcje Obywatelskie,
➡️Uniwersytet Gdański,
➡️Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustita"